W czwartek 14 maja 2026 roku w Centrum Kreatywności w Pałacyku w Starachowicach odbyła się debata pt. NOWA polityka mieszkaniowa: wyzwania, kierunki, rozwiązania - kolejna z cyklu debat programowych NOWEJ Polski.
Gospodarzem spotkania był Marek Materek prezydent Starachowic, a w spotkaniu wzięli udział Zygmunt Frankiewicz senator RP, Mariusz Śpiewok wiceprezydent Rybnika, Marta Majewska burmistrz Hrubieszowa, Gabriela Staszkiewicz burmistrz Cieszyna, Marcin Wojtkowiak wójta gminy Czerwonak i Filip Hornik jako głos nowego pokolenia szef młodzieżówki NOWEJ Polski oraz przedstawiciele branż deweloperskich, eksperci od rynku nieruchomości, praktycy.
Marek Materek prezydent Starachowic: „ NOWA polityka mieszkaniowa jest skierowana do różnych grup społecznych. Zmienia się demografia, mamy do czynienia z migracjami pomiędzy poszczególnymi miastami. Ludzie muszą mieć dostęp do tanich i dostępnych mieszkań w miejscu, gdzie jest praca. Niezbędny jest mix mieszkaniowy dający z jednej strony możliwość zakupu mieszkania, a drugiej strony możliwość wynajmu. Realizując inwestycje powinniśmy pamiętać o seniorach i osobach o szczególnych potrzebach, by tworzyć ofertę dla tzw. więźniów 4 piętra”.
Marta Majewska burmistrz Hrubieszowa: „Potrzebujemy polityki mieszkaniowej szytej na miarę mieszkańców. Polityka mieszkaniowa państwa nie może być jedną ustawą napisaną w Warszawie z perspektywy dużego miasta. Powinna dostosowana i pisana pod potrzeby mieszkańców konkretnych środowisk począwszy od wielkich miast po małe gminy i miasteczka chociażby takie jak Hrubieszów i powinna uwzględniać potrzeby związane ze strukturą wiekową np.miast tracących mieszkańców. W dużych miastach nacisk powinien być położony na ograniczenie presji cenowej, najmem długoterminowy, mieszkania dla młodych pracowników i wypychanie mieszkańców poza centra miast. W miastach średnich i mniejszych kluczowe jest coś innego: zatrzymanie młodych rodzin, mieszkania na start, wykorzystanie pustostanów, remont zasobu komunalnego i powiązanie mieszkalnictwa z lokalnym rynkiem pracy”.
Filip Hornik lider projektu I'mpuls NOWEJ Polski: „Młodzi ludzie patrzą na mieszkalnictwo trochę inaczej. Jesteśmy pokoleniem migrującym, nie związanym jeszcze na stałe z danym miejscem. Dziś możemy mieszkać w małym, jutro w dużym mieście, za chwilę wyjechać za granicę. Jeśli chcemy, żeby młody człowiek zostawał w swoich miejscowościach powinny być uwzględnione jego potrzeby, nie takie rozwiązania, jakie widzieliśmy przez wiele ostatnich lat. Musimy skończyć z modelem wielopokoleniowym, największym wyzwaniem w mieszkalnictwie obecnie jest rynek najmu”.
Zygmunt Frankiewicz senator RP: „Takie konferencje są konieczne do zmapowania potrzeb Polek i Polaków, wymiany doświadczeń, szukania rozwiązań adekwatnych do obecnych czasów, a NOWA Polska powstała po to by te potrzeby odkryć, opisać i rozwiązać. Polska potrzebuje gruntownych reform w wielu obszarach, a tu zebraliśmy głosy ekspertów, starszego i młodego pokolenia z tematu mieszkalnictwa. To jeden z najczęściej wymienianych problemów Polek i Polaków i trzeba do tego podejść nie hasłowo a w końcu na poważnie”.